March 27, 2016

Looduslikult värvitud lihavõttemunadSel aastal nagu ka eelmisel aastal värvisin munadepühadel looduslike vahenditega mune. Jagan ka oma blogilugejatega oma kogemusi, et teistel oleks ideid munade värvimiseks edaspidi.

Kauni sinise värvitooni andis punane kapsas. Nimelt hakkisin poole poti jagu kapsast peenemaks ja katsin veega, lasin vaikselt podiseda u. tund.
Kurnasin tumelilla vedeliku ja asetasin eelnevalt keedetud munad vedelikku. Keedetud munad katsin:
  • Pitsiga-lai pits jäi kenasti näha, peenike ja õhem, seevastu üldse mitte. 
  • Väikeste ümmarguste kleepsude- andsid kena täpilise muna
  • Kookosõli träpsudena- seda kahjuks ei jäänud näha.                                                                            

Vedelikus hoidsin mune erineva aja, osasid u.1 tund, osasid 2 tundi ja osasid üleöö.

Teise potti lisasin keevat vett ja rohkelt peedipulbrit (saab piprapoest) ning lusikatäie äädikat.
Jätsin keedetud munad vedelikku värvuma. Esialgu tundus, et ilusat roosat värvi ei jää üldse peale, kuid paari tunni pärast oli natuke värvi jäänud peale, küll aga selline tuhm vanaroosa, puistasin veidike peedipulbrit peale, et huvitav muster jääks. Teisi mune hoidsin peedivedelikus üleöö ja siis jäi munadele selline punakas-pruun värvitoon. 
NB! Munad peaksid olema täielikult kaetud vedelikuga.Lisan ka pildi eelmisel aastal värvitud munadest. Ka eelmistel pühadel kasutasin punast kapsast sinaka tooni saamiseks. Eelmine kord keetsin mune lillas vedelikus ja jätsin kõik munad üleööks vedelikku.
Väga ilus kollane tuli kurkumipulbriga, selleks segasin kuuma vee kurkumipulbriga ja keetsin selles mune, munad jäid ööseks kurkumivedelikku. Kurkumiga värvides peab olema äärmiselt ettevaatlik, et midagi muud ära ei määriks. 

Segasin ka punase kapsa vedeliku ja kurkumi vedelikku, et saada roheline värv, kuid pigem jäi nende kahe segu pruunikas.

Mulle väga meeldib mune värvida looduslike vahenditega ja saada kenasid värvitoone. Kuid paraku iga katsetuse tagajärjeks ei pruugi olla imeilus muna, kuid katsetamine on omamoodi tore ettevõtmine, sest kunagi ei tea, mis välja tuleb.

Mille looduslike vahenditega oled Sina mune värvinud ja kuidas on välja tulnud?

1 comment:

  1. Väga kaunid pühademunad on sul välja tulnud! Proovin järgmine kord ise ka punase kapsa ja pitsiga varianti. Ise olen kõige rohkem teinud klassikalisi sibulakoorega mune. Ükskord lõikasin salvrätikust erinevaid kujundeid välja ja kleepisin pva liimiga munale. See jäi väga ilus, kuid see oli üsna vaevanõudev protsees. Vanasti värvisin ka poevärvidega ja panin lihtsalt kleepse peale, kuid nüüd värvin ainult looduslikult. Seekord katsetasin ka mustikapulbriga, millega tulid üsna tumesinised munad. Sidusin peale ka nööri ja lisasin riisi, kaerahelbeid jms huvitavate mustrite jaoks.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...